Každý z nich má svoje kompetencie.
Optometrista má adekvátne vzdelanie, pozná základy očných ochorení, ale NEMÁ kompetenciu diagnostikovať alebo liečiť tieto ochorenia. Venuje sa predpisu korekcie, škúleniu (strabizmu), pomáha s výberom a aplikáciou kontaktných šošoviek. Dnes je výhodou, že optometristu nájdete priamo v očnej optike. Ak má optometrista podozrenie na očné ochorenie, pošle pacienta k oftalmológovi. Optometrista meria zrak pacientom, ktorí dovŕšili 15. rokov.
Oftalmológ,očný lekár, vyšetruje zrak, diagnostikuje a lieči očné ochorenia, vykonáva invazívne zákroky, operuje. Môže tiež predpisovať korekciu, teda dioptrické okuliare, má ale nie každý oftalmológ dostatočné a potrebné množstvo času na korigovanie zraku. Počas štúdia sa očný lekár primárne zameriava na ochorenia, nie korekciu – tej sa venuje menej. Narozdiel od optometristu, ktorý vám vie venovať omnoho viac času, detailnejšie sa venuje korekcii, ktorej sa celé štúdium venoval.
Kedy vyhľadať optometristu?
Ak potrebujete zmeniť dioptrie, chcete vyskúšať alebo zmeniť kontaktné šošovky alebo máte s nimi akýkoľvek problém, máte prácu, ktorá si vyžaduje nie práve bežná nároky na zrak, je optometrista tem koho hľadáte.
Optometrista
- je odborníkom na kontaktné šošovky, venuje sa výhradné štúdiu kontaktných šošoviek a ich výhodám a rizikám
- na rozdiel od očného lekára je možné ich nájsť nielen v zdravotníckom zariadení, ale aj v optike
- venuje vám naplno celý čas, na ktorý se objednáte
- nechá vás vyskúšať z mnohých variánt skúšobných šošoviek, ktoré má k dispozícii, aby vám čo najlepšie “sadli”
- vie diagnostikovať príčinu problémov s kontaktnými šošovkami a riešiť ju
- má vďaka štúdiu prehľad o vývoji kontaktných šošoviek, dioptrických okuliarových šošoviek a ich najpokrokovejších materiálov a technológií
Kedy ísť za očným lekárom?
Pokiaľ máte záujem o preventívne vyšetrenie zraku, podozrenie, že trpíte očnou chorobou, vyhľadajte očného lekára. Samozrejme aj očný lekár vám zmeria dioptrie a skontroluje ostrosť zraku.
Oftalmológ
- vám väčšinou bežné vyšetrenie poskytne zadarmo – z veľkej časti sú hardent zdravotnými poisťovňami
- napíše predpis na dioptrické okuliare
- skontroluje zrak v jednotlivých segmentoch, ale aj očný tlak a iné…
- diagnostikuje závažnejšie očné choroby a lieči ich
- môže naordinovať a predpísať lieky a iné liečebné prípravky
- ako jediný môže aplikovať kontaktné šošovky deťom do 15 rook v zdravotníckom zariadení
Nevýhodou môže byť, že u očného lekára dlhšie čakáte na termín a i na samotné vyšetrenie v čakárni. V očnej ordinácii nie sú lekári vybavení toľkými druhmi skúšobných kontaktných a dioptrických šošoviek ako optometristi v optikách.
Ak teda nemáte 40+ a neliečite sa už na nejaké očné ochorenie, máte syndróm krátkych rúk, stačí vám navštíviť našu optometrisku Aďku, ktorá vám nájde správnu korekciu, aby ste opäť videli ostro 🙂
vodovodtovar mosadz
Naozaj jednoduché, rovnako ako rozumné v písomnej forme.
Naozaj som si užil tento článok.