Site preloader
blancoptik.sk

Čo je to modré svetlo?

  • by: blancoptik
  • 6. septembra 2021

Sociálne siete, ktoré najviac využívame majú modré ikonky – Facebook, LinkedIn… Zo zariadení, kde ich aj niekoľko hodín scrollujeme na nás vyžaruje modré svetlo. Spojitosť? Nemyslíme si :).

Nechceme vás strašiť. Aj teraz, keď čítate tento článok na vás z obrazovky žiari modré svetlo aj keď ho nevidíte. Samozrejme modré svetlo nás obklopuje z viacerých zdrojov, ako len z techniky. 

Modré svetlo je prirodzenou súčasťou našich dní

Slnečné žiarenie je zložené z mnohých lúčov slnečného svetla. Poznáme červené, modré, zelené, žlté, oranžové alebo fialové žiarenie, podľa toho, koľko energie obsahuje a akú má vlnovú dĺžku. Konkrétne modré svetlo patrí k žiareniam s vysokou energiou, ktoré môže poškodiť náš zrak. Pritom nám pomáha rozoznávať deň od noci, produkovať spánkový hormón melatonín, a tiež stimuluje našu bdelosť a pozornosť a spôsobuje dobrú náladu. 

Viete prečo je obloha modrá? Keď slnečné svetlo prechádza atmosférou, zrazí sa s molekulami vzduchu, čo spôsobí, že sa modré svelto rozptýli všade.

Modré svetlo na nás pôsobí aj z obrazovky počítačov, mobilov, televíziou, LED svetiel a ďalších moderných prístrojov. Oční lekári zatiaľ nedokážu určiť, ako presne môže modré svetlo zrak poškodiť, ale isté je, že prechádza rohovkou, zornicou a dopadá priamo na sietnicu, kde môže spôsobiť poškodenie buniek citlivých na svetlo.

Teraz si položte otázku: Koľko času denne strávim pozeraním sa na obrazovky týchto zariadení?

Ak ste všetko spočítali správne, niekedy to číslo presiahne aj 10 hodín, však? Dajme tomu, že pracujete 8 hodín v práci na počítači, pomedzi to ťukáte do mobilu, po celom dni v práci si doma pri televizóre vyložíte nohy a oddychujete, a pomedzi to scrollujete čo je nové na sociálnych sieťach… 

Podľa výskumov čas strávený sledovaním obrazovky stúpne ročne až o pol hodinu!

Podľa The Nielsen výskumu z roku 2017 strávi bežný užívateľ pozeraním sa na obrazovky 8:58 hodín! To je viac ako 1/3 dňa, kedy sú oči nadmerne namáhané.

Ako modré svetlo škodí nášmu zraku?

Elektronické zariadenia nás ožiarujú, čo môžw mať škodlivý dopad na zrak a zdravie očí:

  • bolesť očí a bolesť hlavy
  • syndróm suchého oka a rozmazané videnie
  • problémy so spánkom (pred spaním si dajte aspoň hodinu oddychu od displejov, ak to nevydržíte tak si nastavte nočný režim, ktorý modré svetlo čiastočne potlačí 🙂 )

Vyskúšajte pravidlo 20-20-20, keď pozeráte dlho na obrazovku. Je to jednoduchá a efektívna forma oddychu pre oči. Každých 20 minút = 20 sekundová prestávka = pozerať na objekt vzdialený 20 metrov. 

My však najčastejšie ako prevenciu odporúčame zhotovenie dioptrických okuliarov s ochranou pred modrým svetlom. Okuliarové šošovky, ktoré používame majú špeciálnu úpravu, vrstvu, ktorá chráni vaše oči pred modrým svetlom a neprepúšťa ho do sietnice, ale odráža. Ak nepotrebujete dioptrie, dajú sa zhotoviť aj tzv. “planky”, ktoré majú 0 dioptrie, ale budú vaše oči preventívne chrániť.

Leave a comment